Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt

 Nasz Ośrodek rehabilitacji zwierząt dziko żyjących działa na mocy decyzji wydanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. W ośrodku wracają do zdrowia dzikie zwierzęta różnych gatunków m.in. wydra europejska, sarna, wiewiórka, lis, jeż, zając szarak, ptaki jak np.: bielik, pustułka, puszczyk, uszatka zwyczajna, czapla siwa, bocian czarny, bocian biały. Zwierzęta trafiają do nas po leczeniu. W ośrodku potrzebują czasu na powrót do właściwej formy i gdy tylko przychodzi odpowiednia pora są wypuszczane na wolność. Niektóre z nich pozostają w ośrodku do końca swoich dni – jeśli ich stan fizyczny nie pozwala na powrót do środowiska naturalnego.  


W sezonie letnim do ośrodka trafia wiele młodych zwierząt, niestety często jest to wynikiem bezmyślnego zachowania człowieka. Zabieranie młodych, dzikich zwierząt z ich naturalnego środowiska zwykle kończy się dla nich fatalnie. Nawet jeśli zwierzę przeżyje, często zwrócenie go naturze i leśnemu środowisku staje się rzeczą niemożliwą. Wykarmione przez ludzi traci swój naturalny instynkt i nie jest zdolne do życia na wolności. Pamiętajmy także, iż płoszenie i zabieranie dzikich zwierząt z ich naturalnego środowiska jest prawnie zabronione. 

Dlatego apelujemy – napotkane podczas spaceru leśne maluchy zostaw w spokoju, nie fotografuj, nie głaszcz i jak najszybciej się oddal. Takim zachowaniem dajesz im szanse na przeżycie.
Jeśli jednak jesteś świadkiem zdarzenia w którym ucierpiała matka młodych, bądź młode  ewidentnie potrzebuje pomocy medycznej, posiada widoczne obrażenia ciała zaalarmuj odpowiednie służby (Straż Miejska, Policja, dział ochrony środowiska właściwego Urzędu Gminy) ale pod żadnym pozorem nie podejmuj prób odchowania dzikiego zwierzęcia na własną rękę!

 

Galeria zdjęć

Wspierają nas:

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij